شنبه 28 مهر 1397

فارسی
logo
seraj24
کد خبر: 174570
تلگرام چه طور ایرانیان را سرکار گذاشت؟
همین چند روز پیش بود که وزیر ارتباطات اعلام کرد؛ طی دو سال گذشته ۲۰۰هزار فرصت شغلی در فضای مجازی شکل گرفته است. اینجا نگاهی به این فرصت‌های شغلی ایجاد شده در این فضاها انداختیم.

به گزارش سراج24، بحث فیلتر شدن تلگرام و کوچ اهالی فضای مجازی به پیام رسان های داخلی طی چند هفته گذشته به یکی ازمهمترین بحث های مردم در دنیای سایبری و حقیقی تبدیل شده است. به گونه ای که ماندن یا رفتن از آن محل گفتمان و مناظره گروه های مختلف است؛ اما در این بین چیزی که نقطه مشترک تفکرات گوناگون محسوب می‌شود این است که در حال حاضر نه فقط ایران که جامعه جهانی نیز قادر به انکار کردن عالم سایبر و فضای مجازی نیست این در حالی است که می شود ظهور دنیای اینترنت را در سبک زندگی مردم امروز یک انقلاب دانست.

انقلابی که علاوه بر تاثیرات اجتماعی و فرهنگی در روابط افراد با یکدیگر تاثیرات اقتصادی چشمگیری نیز داشته و توانسته تا بازار کاررا در دنیا یک تکان اساسی دهد و علاوه بر تغییر شکل و شمایل برخی از کارها  فرصت های شغلی زیادی را برای اشخاص ایجاد کند؛ تا جایی که چندی پیش وزیر ارتباطات کشور در رابطه با همین موضوع طبق یک آمار اعلام کرد که طی دو سال گذشته در فضای مجازی بالغ بر ۲۰۰هزار شغل ایجاد شده است. به همین خاطر با توجه به سر وصداهای اخیر درباره موضوع پیام رسان های خارجی و داخلی نگاهی به مشاغلی انداختیم که طی این مدت در بستر فضای مجازی شکل گرفت و برای تعداد زیادی از افراد شغل ایجاد کرد.
از ساختن ویدیوهای بامزه تا گرفتن سفارش تبلیغ

دیدن فیلم‌های بامزه شاید تاریخچه‌اش به برنامه‌های تلویزیونی مثل دیدنی‌ها و رنگارنگ برگردد. زمانی که تماشای کلیپ‌های دوربین مخفی یا زمین خوردن افراد مقابل در قاب تلویزیون یکی از خنده دار ترین آپشن های ما برای گذراندن اوقات فراغتمان محسوب می‌شد؛ اما رفته رفته تکنولوژی جایش را بینمان باز کرد و حالا می‌شد به برکت رونمایی از گوشی‌های دوربین دار کلیپ‌های مختلفی ضبط کرد و با امکانات بلوتوث آنها را دست به دست کرد و از گوشی به گوشی دیگر به مخاطبان آن اضافه کرد؛ اما با آمدن نسل جدید موبایل‌ها و شبکه‌های اجتماعی انقلاب عجیبی در زمینه ساختن این کلیپ ها افتاد. رفته رفته هر کدام از این آدم ها با شخصیت دادن به ویدیوهایشان گاها تبدیل به یک سلبریتی مجازی شدند و با زدن کانال ها و صفحات مستقل مخاطبان زیادی را با خودشان همراه  کردند.از اینجا به بعد ساختن این ویدیوها برای سازندگانش نه فقط بهانه‌ای برای تفریح کردن یا مطرح شدن که دیگر منبعی بود برای کسب درآمد. تا جایی که افراد مختلفی با ساختن یک کلیپ طنز یا حتی آموزشی در حوزه های مختلف موفق به گرفتن عضو یا فالوور می شدند و داشتن یک کانال و صفحه پرمخاطب باعث می‌شد تا با گرفتن پست های تبلیغاتی از این راه  یک درآمدزایی خوب داشته باشند و امرارمعاش کنند.
فروش مستقیم از تولید به مصرف

بعد از فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام رفته رفته می‌شد رد پای خرده فروشان را هم پیدا کرد. فروشندگان مجازی‌ای که خودشان به چند دسته تقسیم می‌شدند. دسته اول افرادی بودند که ترجیح می‌دادند کنار مشتری‌های حقیقی در مغازه‌هایشان بازار دنیای مجازی را هم به دست بگیرند و علاوه بر مشتری های بومی دایره متقاضیانشان را گسترش دهند. دسته دوم هم دست فروشان و خرده فروشانی بودند که شاید نمونه‌های ملموس‌تر آنها را پیش از این در ایستگاه‌های مترو دیده باشیم؛ اما دسته سوم  کسانی بودند که پاره وقت کار می کردند. این گروه ترجیح می دادند دست به تولید بزنند و آثار تولیدی خودشان را به فروش برسانند از زیورآلات تزئینی گرفته تا ساخت اسباب بازی و عروسک.کاری که علاوه بر فروش داخلی برایشان مشترهای برون مرزی خارجی هم داشت که حالا اینترنت و پست های هوایی کار را برایشان راحت می‌کرد.
عنوان شغلی جدیدی به نام«ادمین»

طبق آمارهای می‌شود گفت که ایرانی‌ها با چیزی حدود ۴۰ میلیون حساب کاربری در تلگرام ۷۵درصد کل مخاطبان این پیام رسان خارجی را شامل می‌شوند. تلگرامی که با آمدنش بسیاری از شرایط روزمره زندگی ایرانی‌ها را تحت تاثیر قرار داد؛ تا جایی که بیشترمان از یک جایی به بعد تصمیم گرفتیم تمام تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد تلگرام بگذاریم و به جای چک کردن ایمیل، خبرگزاری‌ها و خیلی از کارهای دیگر تمام فعالیت‌های اینترنتی مان را درهمین یک خانه محدود کنیم. این کار علاوه بر آسیب‌هایی که داشت، اما برای عده زیادی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شغل کرد. افرادی که حالا سکان صفحات و کانال های مجازی شرکت‌ها، سازمان‌ها و رسانه های مختلف را در شبکه های مجازی هدایت می کردند و در شکلی رسمی  به عنوان ادمین یک صفحه یا یک کانال خاص مشغول به کار می‌شدند.
روبات‌های پولساز

در تعریف روبات‌ها آمده است که نوعی حساب کاربری ویژه برای ارسال و دریافت اتوماتیک پیام هستند و کاربران می‌توانند با ارسال دستورات گوناگون با ربات های تلگرام در ارتباط باشند، این ارتباط می‌تواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود؛اما خوب است بدانید که راه اندازی همین آپشن در تلگرام علاوه بر یک امکان در این پیام رسان خارجی برای عده زیادی توانست فرصتی را ایجاد کند که به این موضوع به عنوان یک کار نگاه کنند و از بات‌های تلگرامی به طرق مختلف یک منبع درآمد بسازند. از گرفتن تست‌های شخصیت شناسی گرفته تا بات‌های جستجوی زیر نویس و موسیقی یا حتی بات‌هایی که شما از طریق آن می‌توانید پیامتان را ناشناس به افراد مختلف ارسال یا از آنها دریاقت کنید.
طرح ایجاد تراکم جمعیت در صفحه شما

این یک مورد را هم می‌شود در دسته مشاغل نوینی قرار داد که با گسترش سبک زندگی مجازی در دنیای امروز رفته رفته زمینه ای را فراهم کرد تا افراد گزینه‌های عالم سایبر را به عنوان یک حرفه و پیشه ببینند و از آن برای امرار معاش استفاده کنند. راهی که افراد از طریق آن می‌توانند در ازای پولی که می‌گیرند و درخواستی که از سمت مشتریان خود دارند با اپلیکیشن‌ها و روبات‌هایشان برای کانال و صفحات مختلف عضو ایجاد کنند. عضوی که بنا به مبلغی که می پردازید می تواند واقعی یا تقلبی باشد.
به یک «سین کار» تمام وقت نیازمندیم

این یکی را هم می توان در رده شغل های بالا دانست. چیزی که باعث می شود تا شما به جای افزایش مخاطب در کانال یا یک صفحه تعداد بازدیدکنندگان هر صفحه را بالاببرید و آن را در گروه‌ها و کانالهای مختلف فروارد کنید تا یک پست خاص بیش از آن چیزی که باید دست به دست و دیده شود.
 اندرحکایت مشاغل کاذب

در راستای همه مشاغل مختلفی که به دنبال فراگیر شدن اینستاگرام و تلگرام در فضای مجازی شکل گرفت. دسته دیگری را هم می توان در رده مشاغل کاذب گذاشت که از بین آنها می‌شود به نمونه‌هایی مثل فروختن آیدی اشاره کرد تا جایی که به محض محبوبیت یک شبکه اجتماعی عده ای از قبل اقدام به ساختن صفحات و حساب های کاربری با اسم سازمان ها،ارگان ها و رسانه ها و اشخاص شناخته شده می‌کنند و با این کار بعدها با مبالغ هنگفت این آیدی‌ها را با اسم این افراد به خودشان می‌فروشند.
منبع: مهر
 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین اخبار

اف ۱۶ بخرید تا تحریم نشوید
بلیت‌بازی‌پرسپولیس-السددربازارسیاه؛یک‌میلیون‌تومان
آزار و اذیت دختران جوان توسط مسافرکش‌نما!
پیروزی پرویز هادی برابر حریف لهستانی
مصطفی حسین خانی کشتی برده را به باروز باخت
آخوندی شهردار تهران می‌شود؟
تازه‌ترین تدابیر رئیس ستادکل نیروهای مسلح درباره سربازان ربوده شده
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟ تقابلی که به استعفاختم شد
دوست دارم به استقلال برگردم/ امسال از فوتبال خداحافظی می‌کنم
مذاکره کی روش با مراکش؟
بلیت‌های طبقه‌اول بازی پرسپولیس و السد فروخته شد!
آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟!
شکست پهلوان ایران در نبرد بزرگ بوداپست
تصادف مرگبار در آزاد راه تهران-ساوه
هشدار به اخلال‌گران نظام توزیع دارو و تجهیزات پزشکی
دلار روی مدار 14000، سکه تمام چهار و سیصدهزار تومان
کمک ویژه وزارت ورزش به سرخابی ها، هر تیم ۵۰۰ هزار یورو!
ایران به جمع دارندگان موشک‌های خارج از میدان دید پیوست
آخوندی استعفا کرد
واکنش مجری الجزیره به بیانیه کاخ سفید و سخنان ترامپ
واکسن آنفلوآنزا چند؟
نبرد سال کشتی جهان در دور اول بوداپست !
رشیدپور: دست از سر خیابانی بردارید
محبوب ترین پاسپورت های دنیا
آیا نباید به خاطر قتل خاشقچی ایران را تحریم کنیم؟
گرانی افسارگسیخته خوراکی‌ها تورم تخم‌مرغ ۷۴ درصد،میوه‌ ۶۱ درصد!
«اعتراف» عربستان به قتل؛ فیلم‌نامه‌ای هالیوودی به سبک آمریکایی
قیمت انواع تلفن همراه
کاخ سفید در تایید قتل خاشقچی بیانیه داد
نرخ برخی خودروها در کارخانه و بازار
پیشنهاد یارانه ۲۵۰ هزار تومانی نقدی به جای ۶۰ لیتر بنزین
حذف دلار از اقتصاد روسیه موضوع امنیت ملی است
خودکشی مرگبار در مترو
معمای گنج همدان!
خودرو بازهم گران می‌شود!
کدام پزشکی جمال خاشقچی را مثله کرده است؟
شور و شوق زوار پاکستانی در مرز میرجاوه
مشکل زبان دامن گیر بازیکن ایرانی تیم شارلروا
زیباترین صحنه های اربعین حسینی
سربازی 24 ماه می‌شود؟
دولت سرمنشاء آشفتگی ارزی است
تحقیر، تفرقه و باج خواهی؛ اضلاع شراکت عربی ترامپ
قهرمان قهرمانان رقابتهای جهانی بوداپست در مجارستان به یک ایرانی رسید
بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود
چه کسی شهردار بعدی تهران است؟
از داماش تا برایتون با علیرضا جهانبخش
کاهش قیمت دلار به 13400
پاسخ کوبنده بشار جعفری به نماینده سعودی
جایگزین احتمالی بن سلمان کیست؟
چرا شهروند درجه یک و دو ایجاد می‌کنیم؟
درخواست از کاخ سفید برای تحریم شدید عربستان سعودی
اسید پاشی روی یک پزشک
چگونگی انجام پروژه در ازای کل سربازی
بانک‌ها دلار را چند می‌خرند؟
اعتیاد آمریکا به تحریم از کنترل خارج شده است
موافقت رئیس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان
حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد، اگر بخواهد ادامه پیدا کند برخورد می کنیم
سفیر سعودی فرار کرد
یادداشت| آقای آخوندی! اگر به حسن عباسی رحم نمی‌کنید، لااقل به مارکس رحم کنید!
برانکو درباره جدایی مسلمان از پرسپولیس گفت