پنجشنبه 02 فروردين 1397

فارسی
logo
seraj24
کد خبر: 173383
علت تناقض رفتاری مقابل اروپا چیست؟
نبود تحرک و پویایی لازم در۶۰ روزی که از تعیین ضرب‌الاجل ترامپ گذشته می‌تواند نهایتاً به پذیرش شروط چهارگانه رئیس‌جمهور امریکا توسط ایران منتهی شود.

به گزارش سراج24، «محمد اسماعیلی» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

فقدان یک ثبات سیاسی پایدار، گمشده دستگاه سیاست خارجه در مواجهه با امریکا و به‌خصوص اروپا در دوران پسابرجام می‌باشد، به طوری که شش ماه بعد از روی کارآمدن ترامپ از اعتراف به نقض برجام توسط امریکا ابا داشت و از سوی دیگر طی۳۳ماه گذشته عملکرد اروپا را رضایت‌بخش و ناگهان در هفته گذشته مدعی نقض برجام از سوی اروپایی‌ها می‌شود.


در مقابل رفتار امریکا، اروپایی‌ها در مواجهه با پرونده هسته‌ای از عناصری«منسجم، حساب شده و یکسان» سود می‌برند مبنی برعدم اجرای تعهدات، موضع واحد و یکسان در معرفی ایران به عنوان ناقض برجام و تلاش همگون برای افزودن ضمیمه به متن اصلی برجام که همگی نشان‌دهنده اشتراک منافع قبل و بعد از برجام است.


در یک نمونه رفتار دستگاه دیپلماسی در مواجهه با اروپایی‌ها فاقد انسجام و همگونی بوده تا جایی که بعد از ۳۳ماه اظهار رضایت درباره رویکرد اروپا در قبال برجام، محمدجواد ظریف به‌ یکباره و برای نخستین بار می‌گوید:

    «در حال حاضر دو گروه برجام را نقض کرده‌اند؛ امریکایی‌ها و اروپایی‌ها. امریکایی‌ها به دلیل سیاست‌های واشنگتن و اروپایی‌ها به دلیل سیاست‌های امریکا».


اظهارات وزیر خارجه در حالی است که نقش مخرب ضدایرانی اروپا تنها به چند هفته اخیر محدود نیست و پیشینه‌ای طولانی دارد؛ حداقل از سال ۹۲ تاکنون سه کشور اروپایی‌ بارها تنظیم توافق هسته‌ای را به دلیل امتیازگیری بیشتر از طرف ایرانی به تعویق می‌اندازند، از روز امضای برجام تاکنون تعهدات دهگانه خود را عملیاتی نکرده، ایران را به دلیل آزمایش‌های موشکی ناقض برجام- قطعنامه ۲۲۳۱معرفی کرده‌اند و اخیراً خواهان تحقق شروط چهارگانه ترامپ در برجام می‌شوند.


اظهارت ظریف در حالی است که مقامات ارشد دولت بارها از رویکرد اروپا اظهار رضایت مطلق کرده‌اند. رئیس‌جمهور کشورمان تابستان امسال در دیدار با موگرینی در تهران می‌گوید: «اتحادیه اروپا در اجرای توافق برجام نقش مؤثری ایفا کرد و تاکنون نیز برای حفظ برجام به‌رغم کارشکنی‌هایی که امریکایی‌ها دارند، مواضع قابل قبولی داشته است.»


ناقض معرفی کردن اروپا در برجام توسط ظریف ناظر به تعهدات دهگانه اروپایی‌ها در پیوست دو توافق هسته‌ای است که در صورت اجرایی شدن بخش مهمی از تحریم‌های ضدایرانی خنثی خواهد شد، چراکه از «امور مالی، بانکی و بیمه»، «بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی»، «طلا، سایر فلزات گرانبها، اسکناس و سکه» و «بخش‌های کشتیرانی، کشتی‌سازی و حمل و نقل» را شامل می‌شود.


به راستی چرا وزیر خارجه با تأخیری ۳۳ ماهه اروپا را ناقض برجام معرفی می‌کند؟ در حالی که «اروپایی‌ها مستمراً در ۳۳ ماه گذشته خود برجام را نقض»، «در مقابل نقض برجام توسط امریکا سکوت» و «بارها ایران را متهم به نقض روح برجام و قطعنامه۲۲۳۱ کرده‌اند». اگر دستگاه دیپلماسی از نقض برجام توسط اروپا گلایه دارد چرا تاکنون در قالب کمیسیون مشترک آن را دنبال نکرده یا در قالب ایجاد رویه‌های حقوقی بدان نپرداخته است؟ چرا سیاست «ابراز رضایت مطلق از اروپا» به‌ یکباره جای خود را به «ناقض معرفی کردن اروپا در برجام» داده است و آیا این چرخش ناگهانی یک شوی تبلیغاتی با مقاصد فراهسته‌ای به دنبال دارد؟


نباید صرف «تشکیل کمیته اصلاح برجام» توسط اروپا و همراهی با امریکا برای ضمیمه‌دار کردن برجام را علت رفتار امروز ظریف دانست، چراکه هیچ‌گاه طرف ایرانی در مقابل رفتار یکدست اروپایی‌ها که با محوریت «حمایت از نقض برجام توسط امریکا و معرفی کردن ایران به عنوان ناقض روح برجام» است، معترض نبوده است. مهم‌تر اینکه یک روز قبل از تعیین ضرب‌الاجل۱۲۰روزه توسط ترامپ محمدجواد ظریف در شهر وین با مقامات ارشد اروپایی دیدار داشته و تنها یک هفته پس از این دیدار مقامات اروپایی در اظهاراتی تأمل‌برانگیز از تن دادن به کمیسیون اصلاح برجام با حضور امریکا سخن به میان می‌آورند و از آن روز تاکنون وزیر خارجه کشورمان به اظهارات شفاهی و نه حقوقی و مکتوب در این باره بسنده کرده است.


این انتظار معقول وجود دارد که وزیر خارجه کشورمان در بیانیه‌ای رسمی، اقدام مشترک اروپا- امریکا در تشکیل کمیسیون اصلاح برجام را خلاف متن و روح برجام عنوان کند و رسماً به رئیس سازمان انرژی اتمی، دبیرکل مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل نامه‌نگاری رسمی کند.


وزیر امور خارجه حتی باید در ۶۰ روز بعد از تعیین ضرب‌الاجل توسط ترامپ چنانچه نسبت به تشکیل کمیسیون برجام توسط اروپا – امریکا معترض بود با وزرای چین و روسیه نیز نامه‌نگاری رسمی را آغاز می‌کرد تا رویه‌ای حقوقی را برای مقابله با محور امریکایی- اروپایی صورت می‌داد.


مخالفت‌های شفاهی با اروپا تنها می‌تواند به کاهش انتقادات جامعه به نوع دیپلماسی دولت و بسترسازی سیاسی – اجتماعی برای اهداف فراهسته‌ای باشد و جای خالی پیگیری‌های حقوقی (و نه تریبونی)در این میان به شدت احساس می‌شود. نبود تحرک و پویایی لازم در۶۰ روزی که از تعیین ضرب‌الاجل ترامپ گذشته می‌تواند نهایتاً به پذیرش شروط چهارگانه رئیس‌جمهور امریکا توسط ایران منتهی شود، چراکه برداشت طرف غربی از عدم ثبات رفتاری دستگاه خارجه در مواجهه با نقض برجام حداقل توسط اروپا آن است که ایران به هر قیمت ممکن خواهان حفظ برجام است، ولو با اعمال نیمی از شروط چهارگانه ترامپ!


دولت در۶۰ روز نخست می‌توانست تهدید به قطع واردات از کشورهای اروپایی، ملغی کردن اجرای قراردادهای مربوط به حوزه حمل و نقل هوایی و متوقف کردن برخی از تعهدات مندرج در برجام نظیرعدم سوخت‌رسانی به سانتریفیوژها و عدم استفاده از سانتریفیوژهای ir۸ نماید، چنین اقداماتی صورت نگرفته تا توقع داشته باشیم طرف‌های اروپایی – امریکایی از موضع خود عدول کنند.


نیمی از ضرب‌الاجل ۱۲۰روزه ترامپ گذشته و قریب به ۶۰ روز دیگر (تا ۲۳اردیبهشت) و پایان ضرب‌الاجل باقی است و چنانچه رویه دستگاه دیپلماسی تغییر ماهوی نداشته و از عدم ثبات رنج ببرد، قطعاً رئیس‌جمهور امریکا در برجام باقی خواهد ماند و دلیل این ابقا با توجه به آنچه گفته شد مشهود است.

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین اخبار

جهانگیری در کنار خانواده+عکس
سخت‌‏ترین دورۀ زندگی امام هادی(ع) در زمان کدام خلیفۀ عباسی بود؟
مهمترین انواع کلاهبرداری مجازی در ایام نوروز
همه چیز درباره لاستیک سایی و دلایل آن
مواد غذایی شگفت انگیز برای سم زدایی فوری بدن در تعطیلات
مردم اصول بنیادین انقلاب را با همان استحکام اول حفظ کرده‌اند
دور این مواد غذایی را در فصل بهار خط قرمز بکشید
قربانی شدن عابر پیاده در اثر بی احتیاطی راننده وانت
رونمایی از نسل بعدی تیم ملی فوتبال
خواص بی نظیر عناب که شاید ندانید
افکار بچه‌گانه طارمی کار دست او می‌دهد
حدیث روز/ کلام امام هادی(ع) در فرازی از زیارت جامعه
آمریکا یک تبعه ایرانی را به اتهام «دور زدن تحریم ها» بازداشت کرد
استقلال منصوریان بهتر از استقلال شفر
جایگاه ورزش در حمایت از کالای ایرانی
ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به جلو کشیده می‌شود
مصرف این جوجه کباب ها ممنوع
درخواست آیت‌الله جنتی از مسئولین کشور در پیام نوروزی
آخرین وضعیت ترافیک صبحگاهی جاده‌ها
وضعیت مستند ایران در یک سال گذشته/تولید موفق با «پخش» ضعیف/واکنش موثر مستندسازان به اتفاقات ایران و جهان
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور در سال ۹۶
اعلام زمان تغییر ساعت رسمی کشور
پست عیدانه شفر در آستانه سال نو+عکس
خبر خوش برای هواداران سرخ؛ سه بازیکن تاثیرگذار پرسپولیس ماندنی شدند
شبکه ارتباطی نوروز آماده شد
مبارزه با فقر را ادامه خواهیم داد
مرگ 88 هزار آمریکایی بدلیل مصرف الکل
مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند؛ همه باید سخت کار کنند
سم زدایی از بدن در کمتر از 30 دقیقه
دانه‌ای مفید که سه برابر شیر کلسیم دارد
بیست سال دیرتر متولد می‌شدم الان برایم دست و پا می‌شکستند!
قتل پسر جوان در نزاع خیابانی
وضعیت بحرانی استقلال پیش از دیدار با نفت
قتل مادر به خاطر مخالفت با ازدواج
نشست محرمانه سران کشورهای عربی «در قایق»
قاضی‌پور: دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند
عکس/ حضور رامبد جوان در "دورهمی"
چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟
آخرین رنکینگ جهانی پرسپولیس و استقلال در سال ۹۶
ژاوی دو سال دیگر در السد ماندنی شد
روحانی: تمام تلاش ما تکمیل اسکان دائمی روستاها در اسرع وقت است
دگردیسی تامل‌برانگیز "مردی از جنس مردم"
روحانی وارد کرمانشاه شد
کارت‌های ملی یک سال دیگر هم اعتبار دارند
تهدید بازیکنان سیرالئون: پول ندهید از ایران نمی‌رویم!
برنامه‌های بهشت زهرا(س) در ایام نوروز
غارت نفت ایران توسط آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد 1332
تصمیم عجیب سرمربی الجزایر برای بازی با ایران
علت گِزگِز و بی‌حسی دست و پا
«آقای استعفا» چگونه در روزهای آخر سال با افکارعمومی بازی می‌کند؟
آخرین وضعیت مصدومیت طارمی
تاج‌زاده‌ از ابتدا افراطی بود و امام را قبول نداشت
عذرخواهی رضا رشیدپور از بازیگر فیلم لاتاری
«به وقت شام» فیلم تراز جمهوری اسلامی است
عکس یادگاری پوتین بعد از پیروزی در انتخابات
حمایت ۲۰۶ نماینده مجلس از طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» +اسامی
معرفی پنج کتاب با موضوع امام باقر(ع)
مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ چه بود؟
روزانه چند لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود؟
مسلمان: به زور می‌خواستند مرا استقلالی کنند