دوشنبه 01 مرداد 1397

فارسی
logo
seraj24
کد خبر: 171261
واکنش تخت روانچی به خروج ایران از برجام
معاون دفتر روحانی گفت:‌ اگر برجام برای ما منافعی نداشته باشد از آن خارج می‌شویم، اما دنیا باید بداند مسئولیت این اقدام با کیست.

به گزارش سراج24، مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور درخصوص اقدام ترامپ برای تمدید و یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌های ایران طی روزهای آتی گفت: گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد که آیا ترامپ لغو تحریم‌ها را تمدید خواهد کرد یا نخواهد کرد. با توجه به شخصیت غیر قابل پیش‌بینی ترامپ، اینکه هر کس بگوید ترامپ صددرصد لغو تحریم‌ها را تأیید و یا صد درصد رد می‌کند، مشخص نیست.

وی افزود: تحلیل‌ها در اروپا و آمریکا هم حاکی از این است که نمی‌توان از الآن مشخص کرد ترامپ چه‌کار خواهد کرد، البته فضای بین‌المللی فضای بسیار مثبتی برای تداوم اجرای برجام است و نقدهای جدی هم به اجرای تعهدات آمریکا وجود دارد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری ادامه داد: ما هم نقد خود را نسبت به بدعهدی‌های آمریکایی‌ها در اجرای تعهداتشان داریم که این نقدها را هم به‌صورت شفاهی و گاهی به‌صورت مکتوب و در نامه‌های متعدد آقای دکتر ظریف به خانم موگرینی ثبت کرده‌ایم.

تخت‌روانچی اضافه کرد: اکثریت قریب به اتفاق دنیا خواهان تداوم اجرای برجام هستند و تأکید دارند که برجام باید توسط همه اعضا اجرا شود و همه طرفها به تعهدات خود پای‌بند باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما طبق گزارشات متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهداتمان پای‌بند بوده‌ایم ولی آمریکایی‌ها بدعهدی کرده‌اند و حتی در دور اخیر کمیسیون مشترک برجام برای نخستین بار شاهد بودیم که همه اعضای 1+5 به‌صراحت خواستار اجرای تعهدات آمریکا شدند.

دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه گفت: این تحول جدیدی بود چرا که در گذشته اعضا معمولاً نظرات خود را به‌طور غیرمستقیم می‌گفتند در حالی که در بیانیه کمیسیون مشترک اخیر هم مشخص است که نظرات صریح اعضا چیست.

تخت‌روانچی ادامه داد: همه این اتفاقات نشان می‌دهد که آمریکا و چند کشور معدود همچون رژیم صهیونیستی در یک طرف هستند و همه دنیا در یک طرف، و این در تاریخ دنیا بی‌سابقه است.

وی با اشاره به بروز اختلاف نظرهای جدی آمریکا با شرکا و متحدین نزدیکش درخصوص برجام اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای امنیت که به‌بهانه عجیب آمریکا تلاش کرد از مکانیسم شورای امنیت سوء استفاده کند دیدید که آمریکایی‌ها موضوعی مطرح کردند که اصلاً ربطی به برجام نداشت اما اعضای شورای امنیت حتی نزدیکترین متحدان آن تأکید کردند که برجام باید تداوم داشته باشد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: این نشست نشان داد که آمریکا به‌ویژه در عرصه سیاست خارجی منزوی شده و در یک طرف قرار گرفته و از جهاتی دیگر نشان‌دهنده حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران است که خواهان اجرای تعهدات همه طرفها است.

تخت‌روانچی گفت: اینکه آمریکا طی روزهای آینده چه‌کار خواهد کرد قابل پیش‌بینی نیست با این حال ما برای بدترین حالت نیز آمادگی داریم نه‌تنها در حوزه سیاسی حتی در زمینه اقتصادی مدت‌هاست دولت اقدامات لازم را در حوزه‌های مختلف اقتصادی و همکاریهای بین المللی انجام داده است.

وی یادآور شد: اگر ترامپ و آمریکا از برجام خارج شود عکس العمل ما به‌سرعت عملیاتی خواهد شد و آمریکاییها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد.

آمریکا مطمئناً (از خروج از برجام) پشیمان خواهد شد و حتماً بیشتر از ما ضرر خواهد کرد، اگرچه ما استقبال نمی‌کنیم آمریکایی‌ها به این سمت بروند ولی اگر از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خودشان خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است.

معاون پیشین اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: حدود یک سال است ما آمادگی‌های لازم را ایجاد کرده‌ایم مبنی بر این‌که اگر برجام نباشد چه اتفاقی در کشور رخ می‌دهد و روابط با کشورها به چه‌سمت‌وسویی می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا مطمئناً (از خروج از برجام) پشیمان خواهد شد و حتماً بیشتر از ما ضرر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: زمانی طرف‌های ما می‌گفتند "ایرانی‌ها سخت مذاکره می‌کنند"، با این حال وقتی ما به توافقی رسیدیم، به آن پای‌بند هستیم و به عهدمان وفادار خواهیم بود بنابراین اگرچه ما استقبال نمی‌کنیم آمریکایی‌ها به این سمت بروند ولی اگر از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خودشان خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است.

وی در پاسخ به این سؤال که قبل از توافق برجام ایران تحت چندین قطعنامه تحریمی شورای امنیت بود در صورت خروج آمریکا از برجام تکلیف این قطعنامه‌ها چه می‌شود، گفت: این قطعنامه‌ها با قطعنامه 2231 شورای امنیت لغو شده است؛ اگر آمریکا اعلام کند از برجام خارج می‌شود دیگر به‌عنوان عضو توافق برجام نخواهد بود.

تخت‌روانچی اضافه کرد: در این صورت اقداماتی که در چهارچوب برجام پیش‌بینی شده است توسط آن کشور قابل اجرا نخواهد بود و بحث‌های برجام مربوط به بقیه اعضا یعنی 1+5 و اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده این توافق بوده، خواهد بود.

وی ادامه داد: این اقدام آمریکا به‌عنوان نقض فاحش برجام است و با خروج از این توافق دیگر آمریکا در برجام نقشی ندارد که صحبتی از قطعنامه‌های شورای امنیت بکند.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری تأکید کرد: ما از ابتدا هم گفتیم تا وقتی در برجام خواهیم ماند که برای ما منافعی داشته باشد، روشن است که برجام مانند هر توافق دیگر حاصل یک فرایند بده‌بستان است و ما برای یک دوره محدود محدودیت‌هایی را در فعالیتهای خود قائل شده‌ایم.

تا وقتی در برجام خواهیم ماند که برای ما منافعی داشته باشد؛ اگر آمریکا از برجام بیرون برود در صورتی که اروپایی‌ها پای کار بایستند و ضررهای ناشی از تحریم‌های مجدد ما را جبران کنند در آن صورت ما وارد فضای جدیدی می‌شویم.

تخت‌روانچی یادآورشد: ما در این مدت با مشکلاتی مواجه بوده‌ایم که عمدتاً نشئت‌گرفته از بدعهدی‌های آمریکایی‌هاست که باعث شده است توازن و نتیجه بده‌بستان به‌هم بخورد و ما نتوانیم از منافع برجام بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه عقل حکم می‌کند کسی که توافق را نقض کرده است مسئولیت رفتار خود را بپذیرد تأکید کرد: ما بارها گفته‌ایم اولین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج می‌شویم؛ با این حال تصمیم ما منوط به این است که از منافع برجام بهره‌مند شویم.

وی گفت: اگر آمریکا از برجام بیرون برود در صورتی که اروپایی‌ها پای کار بایستند و ضررهای ناشی از تحریم‌های مجدد ما را جبران کنند در آن صورت ما وارد فضای جدیدی می‌شویم.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: اروپایی‌ها صحبت‌هایی کرده‌اند و مقامات اروپایی از خانم موگرینی تا سران اروپایی به‌صراحت نظرشان را درباره برجام بیان کرده‌اند که آخرین نمونه آن را در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل مشاهده کردیم؛ با این حال این را که در عمل چه خواهد شد نمی‌دانیم و هنوز زود است دراین‌باره قضاوت کنیم.

وی تصریح کرد: موضع اصولی جمهوری اسلامی این است که ما از برجام بیرون نمی‌رویم ولی باید منافع برجام را حس کنیم و منافع برجام و اثرات لغو تحریمها به‌طور عینی و ملموس برای ما ترجمه شود.

تخت‌روانچی افزود: باید دید اروپایی‌ها چه‌کار می‌کنند، موضع‌گیری سیاسی خوب است البته کافی نیست و ما در نهایت تصمیم خواهیم گرفت که آیا باید به برجام ادامه دهیم یا نه.

معاون پیشین وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما با طمأنینه کارمان را می‌کنیم و با توکل به خدا و پشتیبانی مقام معظم رهبری، مجموعه دولت و حمایت مردم تصمیم‌گیری می‌کنیم؛ اگر برجام برای ما منافعی نداشته باشد از آن خارج می‌شویم اما دنیا باید بداند مسئولیت این اقدام با کیست.
منبع: تسنیم
 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین اخبار

حرف‌های مهم مسئول کویتی درباره آمریکا و اسرائیل در تلویزیون ایران
چراغ سبز علنی قلعه‌نویی به سپاهان
ذوق زدگی استقلال از احتمال منتفی شدن قرارداد قلی‌زاده
بازیکنی که برای برانکو به تاریخ پیوست!
اخراج ناگهانی ۵۰۰ کارگر در سد هراز
عرضه زولبیا و بامیه به قیمت پارسال در بعضی مغازه‌ها
افزایش قیمت برنج و روغن با رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدی
آئین‌نامه انتقال پایتخت از تهران تدوین شد
کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟
بدشانس ترین تیم‌های لیگ اروپا
اوج‌گیری اجاره‌ها باب طبع مشاوران املاک؟
توافق سران اتحادیه اروپا به منظور نجات برجام
کلمه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه حذف می‌شود
آخرین وضعیت آزادراه تهران - شمال
همه چیز درباره کابوس جدید پایتخت
پاداش قهرمانی استقلالی‌ها چقدر بود؟
مرگ مشکوک 1 نفر در اتفاقات دیشب کازرون
جدیدترین جزئیات ثبت نام آزمون استخدامی اعلام شد
تکرار «مردم نگران نباشند» توسط یک مسئول دیگر
شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان
چقدر پروتئین در روز مصرف کنیم؟
شرارت و حماقت ۳ گاو و انتفاضه چهارم
شب‌های رمضان سریال‌ها را کِی ببینیم؟
ضرب‌ الاجل بانکی به حجاج برای پرداخت قسط جدید
حدیث روز/ شش توصیه پیامبر(ص) درباره ماه رمضان
نظر جهرمی درباره فیلترینگ و ماهواره
روپایی زدن کی‌روش سوژه شد
اسطوره پرسپولیس داغدار شد
رئیس‌جمهور به ترکیه می‌رود
ماه رمضان چگونه انسان را به یقین می‌رساند؟
اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر
افشاگری مامور موساد از طرح‌ ترور امام خمینی(ره)
سقف افزایش قیمت خودرو مشخص شد
تصویب اساسنامه جدید جامعه روحانیت
انتقاد یک حزب اصلاح طلب از عملکرد سازمان محیط زیست
تنها شرط قلعه‌نویی برای ماندن در ذوب آهن
دستگیری یکی از عناصر برجسته داعش در مرز با سوریه
جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق
سرلشکر جعفری:مقایسه سپاه با ارتش‌های جهان اشتباه است
عکس/ دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج)
بیرانوند باشگاه نفت را به مزایده گذاشت!
روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران
خوشحالی مسلمان درونی بود!
توجیه جدید عراقچی برای مذاکرات مجدد با غربی‌ها
با ۲۴ روز تاخیر نرخ «تورم» فرودین اعلام شد
آیا کرایه‌های تاکسی و اتوبوس در تهران گران می‌شود؟
یارانه اردیبهشت فردا واریز می‌شود
افزایش سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران در خرداد
پرداخت مستمری ماهیانه به ملی پوشان ایران در جام جهانی
نامه 161 نماینده به سران قوا درباره ضرورت وحدت
اظهارات سخنگوی دولت درباره ادامه برجام
واکنش قلعه‌نویی به انتقاد کی‌روش
هافبک ایران در آستانه ثبت رکورد تاریخی
خداحافظی رسمی قلعه نویی از ذوب آهن؟
توزیع نخستین سبد غذایی ۹۷ در آستانه رمضان
لاریجانی: آمریکا قصد دارد سازمان ملل را نابود کند
دختر ترامپ در آغوش نتانیاهو!+عکس
خداحافظی بازیکن پرسپولیس با این تیم+عکس
کی‌روش چطور بیت آشور را به محرمی ترجیح داد؟
رمضان امسال ۲۹ روز است