جمعه 07 ارديبهشت 1397

فارسی
logo
seraj24
کد خبر: 169957
خبر لاریجانی از قرارداد احداث دو نیروگاه اتمی جدید
رئیس مجلس گفت که قرارداد احداث دو نیروگاه اتمی جدید با همکاری روس‌ها در حال نهایی شدن است و مجموعه‌ای از این مذاکرات و سرمایه‌گذاری‌ها میان ایران و روسیه در حال انجام است.
به گزارش سراج24،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر دو روزه به مسکو در گفت‌وگو با رسانه اسپوتنیک روسیه درباره همکاری‌های ایران، روسیه و سایر کشور‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: تا جایی که من اطلاع دارم روسیه تلاش زیادی برای مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهد و در این زمینه با ایران نیز همکاری‌هایی دارد.
 
* افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه رد و بدل شده است
 
وی ادامه داد: از چندی پیش افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه رد و بدل شده است و همچنین رفت و آمد اطلاعاتی برای ضربه زدن به قاچاقیان مواد مخدر داریم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر که در مسکو برگزار شده بود، بیان داشت: از رئیس مجلس دومای روسیه در زمینه برگزاری این کنفرانس تشکر می‌کنم، اما با توجه به روال موجود در زمینه مواد مخدر حل این مشکل به راحتی نخواهد بود.
 
لاریجانی با اشاره به سخنرانی نماینده سازمان ملل در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر توضیح داد: نماینده سازمان ملل آمار عجیبی را ارائه کرد و براساس آن مشخص شد جمعیت چند میلیونی در دنیا گرفتار مواد مخدر است، اما مهم نتیجه گیری از این گزارش است.
 
وی گفت: سازمان ملل در گزارش خود عنوان کرده که منشاء اصلی مواد مخدر در افغانستان است چراکه از سال ۲۰۰۱ تاکنون حجم تولید مواد مخدر در این کشور از ۲۰۰ تن به ۹۰۰۰ تن رسیده است و سطح زیر کشت نیز از ۸ هزار هکتار به ۲۳۶ هزار هکتار گسترش یافته است.
 
* سازمان ملل موسسه مطالعاتی نیست
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین با وجود مبارزه با مواد مخدر تولید مواد مخدر در منشاء اصلی آن روبه گسترش است، خوشبختانه نماینده سازمان ملل نیز در این اجلاس به صراحت عنوان کرد که وضعیت تولید مواد مخدر به شدت روبه رشد است و باید از ارائه چنین اطلاعاتی از سوی سازمان ملل تشکر کرد، اما سوال این است که آیا سازمان ملل تنها یک موسسه مطالعاتی است.
 
لاریجانی ادامه داد: آیا سازمان ملل فقط باید مطالعه کند و اطلاعات را ارائه کند یا اینکه به عنوان مرجع بین المللی بنا دارد با مواد مخدر مبارزه واقعی داشته باشد، اما تاکنون تنها در گزارش خود به بدتر شدن وضع موجود اشاره کرده است.
 
وی به چرایی رشد تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره کرد و گفت: ناتو در کشور افغانستان که منشاء اصلی تولید مواد مخدر است، حضور ۱۶ ساله دارد و می‌دانیم بر فرودگاه‌های آنجا تسلط کامل دارد و همچنین با ۲ هدف مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان مستقر شده است، اما تاکنون هیچ کدام از اهداف آن به خصوص در زمینه مبارزه با مواد مخدر به نتیجه‌ای نرسیده است.
 
* مقصد اصلی مواد مخدر اروپاست
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقصد اصلی مواد مخدر اروپاست، عنوان کرد:، اما چرا ایران، روسیه و کشور‌های دیگر باید هزینه مبارزه با مواد مخدر را پرداخت کنند، اعتقاد دارم اگر آمریکایی‌ها یک دهم حساسیتی که امروز درباره دخالت روسیه در زمینه انتخابات خود را دارند نسبت به موضوع مبارزه با مواد مخدر داشته باشند، تاثیرگذار خواهد بود.
 
* قاچاقیان، مواد مخدر را با الاغ جابه‌جا نمی‌کنند
 
لاریجانی با اشاره به اینکه قاچاقیان، مواد مخدر را با الاغ جابه جا نمی‌کنند، اظهار داشت: قاچاقچیان ستونی برای جابه جایی مواد مخدر با کامیون دارند، اما موضوع این است که چرا آمریکایی‌ها با این مسئله مبارزه نمی‌کنند این موضوع دقیقا شبیه مشکلی است که داعش سال‌ها در سوریه ایجاد کرده بود و آن هم فروش مواد نفتی بود که جلوی چشم آمریکایی‌ها صورت می‌گرفت، اما آن‌ها واکنشی نشان نمی‌دادند.
 
وی گفت: به نظر من آمریکایی‌ها و ناتو می‌گویند که چرا آن‌ها باید برای مبارزه با مواد مخدر کاری انجام دهند، آن‌ها می‌خواهند ایران، روسیه و کشور‌های دیگر درگیر مواد مخدر باشند و آن‌ها هیچ حساسیتی نشان ندهند و در این جاست که انتظار می‌رود سازمان ملل وظیفه خود را علاوه بر بررسی و ارائه اطلاعات انجام دهد و کشور‌ها را به مبارزه با مواد مخدر اجبار کند.
 
لاریجانی با اشاره به سخنرانی‌های انتخاباتی ترامپ بیان داشت: ترامپ تلاش دارد تمام دستاورد‌های دولت اوباما را زیر سوال ببرد و همواره عنوان می‌کند که دولت گذشته آمریکا در به وجود آوردن داعش همکاری داشته است، اکنون به اسناد دروغ و راستی که سازمان سیا برای القاعده منتشر کرده است کاری ندارم، اما تعدادی از این اسناد که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها داعش را به وجود آورده اند و مخفیانه با طالبان و القاعده مذاکره می‌کنند باید رو شود تا دنیا بداند آمریکایی‌ها چه کار‌هایی می‌کنند.
 
*حلقه‌های مفقود در زمینه مبارزه با مواد مخدر تکمیل شود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه راه حل برای مبارزه با مواد مخدر پیش روی ایران و روسیه عنوان کرد: همکاری و مبارزه با مواد مخدر بین ایران، روسیه و کشور‌های دیگر باید انسجام بیشتری پیدا کند در این زمینه لازم است ارتباطات اطلاعاتی افزایش پیدا کند تا بتوان از این طریق به قاچاقیان بزرگ به مواد مخدر لطمه وارد شود و در این فضا حلقه‌های مفقود شده‌ای وجود دارد که باید تکمیل شود.
 
لاریجانی با تاکید بر نقش سازمان ملل در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: همچنین باید از سازمان ملل خواست سهم کشور‌ها را به صورت عادلانه در زمینه مبارزه با مواد مخدر مشخص کند چرا که اروپایی‌ها نمی‌توانند بگویند به دلیل فاصله زیاد با منشاء اصلی تولید مواد مخدر گامی در این زمینه برندارند و کشور‌های منطقه گرفتار مواد مخدر بمانند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر ناتو در افغانستان مسئولیت خود را در زمینه مبارزه با مواد مخدر برعهده بگیرند لابراتور‌ها را بمباران کنند و تجهیزات لازم را در نظر بگیرد بهتر می‌توان با مواد مخدر مبارزه کرد.
 
وی تاکید کرد: همچنین باید برای کشت جایگزین در افغانستان با دولت این کشور صحبت کرد درست است که منافع تروریست‌ها از مواد مخدر تامین می‌شود، اما ایران، روسیه و پاکستان می‌توانند با کمک به دولت افغانستان کشت جایگزین را فراهم کنند تا از لحاظ درآمد به کشاورزان لطمه‌ای وارد نشود.
 
لاریجانی با بیان اینکه باید به کشور‌ها فشار وارد شود تا سهم خود را در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر انجام دهند، گفت: سهم بندی کشورها، بمباران کردن قاچاقچیان و لابراتور‌های تولید هروئین و کشت جایگزین مجموعه‌ای از اقدامات است که باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر در نظر گرفت، البته با آقای لاوروف هم نظرم که این اقدامات فوری نیست و به زمان طولانی تری نیاز دارد، اما باید این نکات مطرح و ادامه پیدا کند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر این گفت: وگو به موضوع سرمایه گذاری اقتصادی روسیه در ایران اشاره کرد و گفت: ایران با دولت روسیه روابط نزدیک و بسیار راهبردی دارد و هم در زمینه مبارزه با تروریست اقداماتی بین دو کشور صورت گرفت که تاثیر آن را مشاهده کردیم.
 
وی ادامه داد: ایران در زمینه روابط راهبردی در حوزه‌های اقتصادی اولویت‌هایی دارد که در برنامه ششم توسعه به درستی توصیف شده است مثلا سرمایه گذاری در نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها، راه آهن و راه‌ها از جمله اولویت‌های ایران است.
 
لاریجانی با اشاره به ملاقات با رئیس مجلس دومای روسیه اظهار داشت: اولویت‌ها را با مسئولان روسی مطرح کردیم و شرکت‌هایی که علاقمند باشند می‌توانند در یکی از زمینه‌های ارائه شده حضور پیدا کنند البته در برخی از موارد از جمله قطعات راه آهن در حال اتمام مذاکره با روس‌ها هستیم و همچنین پروژه‌های جدیدی برای سرمایه گذاری معرفی شده است.
 
* قرارداد ساخت دو نیروگاه اتمی با روسیه رو به اتمام است
 
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قرارداد در زمینه ایجاد دو نیروگاه اتمی جدید با همکاری روس‌ها در حال نهایی شدن است، مجموعه‌ای از این مذاکرات و سرمایه گذاری‌ها بین ایران و روسیه در حال انجام است.
 
لاریجانی در پاسخ به این سوال که ایران و روسیه در زمینه مبارزه با داعش در سوریه همکاری‌های موفقیت آمیزی داشته است و اکنون این موفقیت در زمینه حل و فصل بحران‌های دیگر منطقه از جمله عراق و یمن چه تاثیری خواهد داشت، گفت: این همکاری‌ها بستگی به نقش آفرینی روسیه در حل و فصل منطقه دارد، در حال حاضر در صحنه بین المللی آمریکا نقش به سزایی ایفا نمی‌کند و برعکس نقش مخرب دارد چرا که داعش را به وجود می‌آورد و با گروه‌های تروریستی کار می‌کند.
 
وی ادامه داد: روسیه کشور قدرتمند جهانی است که این مسئولیت را برعهده گرفته است و نقش خود را در مبارزه با تروریست در سوریه به خوبی ایفا کرده است به نظر من این همکاری‌ها مثبت بوده و به دنبال آن داعش ضربه خورده است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت عراق بیان داشت: در کشور عراق ما به درخواست دولت این کشور در زمینه سرکوب کردن داعش همکاری‌هایی داشتیم بنابراین عراق مشکل مهمی در زمینه تروریسم ندارد، اما در سوریه بخش‌هایی در دست داعش است. همچنین جریان‌های تروریستی دیگر مانند جبهه‌النصره که حجم کمی هم ندارند در این کشور حضور پیدا کردند از سوی دیگر شاهد پایگاه زدن آمریکا در کشور سوریه هستیم.
 
وی با بیان اینکه تروریست‌ها از جنس مهاجرپذیر هستند و می‌توانند در جا‌های دیگر نیز مستقر شوند، عنوان کرد: باید همکاری‌ها در سوریه ادامه پیدا کند، اما در کشور یمن ۳ استان در دست القاعده است، لیبی هم چنین مشکلی دارد بنابراین روس‌ها اگر بخواهند جایگاه خود را در منطقه پیدا کنند ایران با آن‌ها برای حل و فصل این مشکلات همکاری خواهد داشت.
 
علی لاریجانی در خصوص احتمال خروج آمریکا از برجام و سناریو‌های ایران در زمینه لغو توافق بین‌المللی اظهار داشت: برجام یک توافق بین‌المللی بوده و تنها با آمریکا به توافق نرسیده‌ایم بلکه کشور‌های مهمی از اروپا، روسیه و چین طرف‌های مذاکره برای برجام بوده‌اند و این توافق پس از سال‌ها مذاکره به نتیجه رسیده است بنابراین آمریکایی‌ها فیگوری گرفته‌اند که می‌خواهند آن را لغو کنند، اما این کار به سادگی نیست.
 
وی تأکید کرد: نظر اتحادیه اروپا، چین و روسیه را در زمینه خروج یک جانبه آمریکا از برجام را می‌دانیم بنابراین مسیری که آمریکا در نظر گرفته است ساده نیست، اما من وجه سخت آن را می‌گویم، فرض کنید آمریکایی‌ها اینقدر عقل نداشته باشند و از برجام خارج شوند این سوال مطرح است که آیا به نفع‌شان است، چرا که به نظر می‌رسد کل پرستیژ آمریکا از بین خواهد رفت و همه دنیا متوجه می‌شوند که آن‌ها به هیچ توافقی اعتنا نمی‌کنند.
 
* آمریکا با خروج از برجام کشور خفیفی می‌شود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خارج شدن آمریکا از توافق آب و هوای پاریس گفت: آمریکایی‌ها در زمینه همکاری با اروپا، چین، مکزیک و کوبا نیز مسئله ایجاد کرده‌اند و به نظر می‌رسد اگر از برجام نیز خارج شوند موضع آمریکا به عنوان یک کشور معمولی خفیف خواهد شد البته مجالی برای کشور‌های دیگر جهت حضور در فضا‌های بین‌المللی ایجاد خواهد شد.
 
لاریجانی تأکید کرد: ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، مادامی که کشور‌ها به تعهدات خود عمل کنند پای برجام می‌مانیم، اما سناریو‌های مختلفی پیش رو است و ایران مسائل را به دقت بررسی می‌کند.
 
وی در پاسخ به این سوال که فرض کنید آمریکا در نهایت از برجام خارج خواهد شد، ایران چه اقدامی خواهد داشت، گفت: در ایران به چند سناریو فکر شده است و با دوستانمان نیز مشورت کرده‌ایم، شخصا نمی‌خواهم در این زمینه قضاوتی داشته باشم، ولی روی این موضوع فکر شده است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون مبارزه با اقدامات تروریستی آمریکایی در خاورمیانه توضیح داد: در این قانون اقداماتی که باید صورت گیرد لیست شده است از جمله اقدامات متقابل یعنی تحریم متقابل و صادر کردن احکام در دادگاه‌های ایران بر علیه آمریکا که این اقدامات در صورتی که در آمریکا علیه ایران صورت گیرد دنبال خواهیم کرد.
 
لاریجانی با تأکید بر اینکه توسعه توان موشکی ایران جنبه دفاعی دارد، اظهار داشت: در قانون مذکور منابعی برای گسترش تولید موشک در نظر گرفته شده است و همچنین مساعدت‌های مالی در زمینه فعالیت‌های امنیت‌بخش منطقه به خصوص نیروی قدس منطقه صورت خواهد گرفت تا آن‌ها به فعالیت خود برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه ادامه دهند.
 
وی بر افزایش فعالیت‌های اتمی و اختصاص منابعی در این زمینه نیز تأکید کرد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی ارزیابی خود را از روابط ایران و روسیه به عنوان شرکای استراتژیک ارائه کرد و گفت: به این روابط خوشبین هستم، از مواضع پوتین رئیس جمهور آمریکا در سفر به ایران مطلع شدم و در شهر سوچی روسیه با او ملاقات داشتم بنابراین ارزیابی بنده این است که همکاری‌های ما عمیق‌تر و ابعاد آن گسترش پیدا کرده است و همچنین همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور رو به رشد است و از سال‌های گذشته تا به حال گسترش بهتری پیدا کرده است.
 
علی لاریجانی در انتها در پاسخ به سوال خبرنگار رسانه اسپوتنیک در این زمینه که آیا این خبرگزاری را دنبال می‌کند یا خیر، بیان داشت: وقت پیگیری خبرگزاری‌ها را ندارم، اما دفتر خبر‌های مهم را برای من می‌آورند که گاهی از این خبرگزاری نیز اخباری به دست بنده می‌رسد.
مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین اخبار

برادران قاتل دستگیر شدند
بازار مسکن به دست سوداگران افتاد
اسامی محرومان هفته پایانی لیگ برتر فوتبال
خروج بیش از 8000 تروریست از اطراف دمشق
هجمه به قوه قضائیه برای از بین بردن امید مردم و اقتدار نظام است
کاهش تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد
استقلال در پی دومین برد در نقش جهان
بهترین پنالتی زنان لیگ برتر
آزاده‌ای که با مزار خودش روبه‌رو شد
انتقاد از برانکو انگیزه‌ام را بالا برد
حدیث روز/ توصیه امام علی(ع) درباره مرگ در بستر و شهادت
چرا شائبه جاسوسی کاوه مدنی تقویت شد؟
رکوردشکنی رئال و رونالدو در شب شکست بایرن
بروز بیماری‌های واگیردار در مناطق زلزله‌زده
نسخه مرگ مرد رمال برای زن ساده لوح
قتل مادر به خاطر ارثـیه پدری
هیچکدام از شروط ترامپ قابل اجرا نیست
شفر ژنرال آلمانی
تفاوت قیمت هر متر مسکن در شمال و جنوب تهران
راه صحیح امت اسلامی تمسک به قرآن است
مجوز استقرار سرورهای تلگرام در ایران لغو شد
وام مسکن ۴۰ تا ۱۶۰ میلیونی با سود جدید +جدول
مذاکره مجدد یعنی نابودی برجام
کشف پیکر ۳۹ شهید دفاع مقدس/ پایان تفحص در محور فاو
«کمال تبریزی» در مارموز زندگی خود را روایت می‌کند؟
واکنش تند ساعی به قطع حقوق ۵۰ قهرمان
شرط ستاره‌های استقلال برای تمدید
راننده اتوبوس جنایتکار در یک قدمی چوبه دار
ورود ۱۲ میلیون نفر به پیام‌رسانهای داخلی
فرماندهان نزاجا و نزسا با هم دیدار کردند
روایتی از رنج ۳۰ ساله برای آموزش شعر فارسی
نصب تندیس 16 خلبان شهید در کشور
دیدار جانشین وزیر دفاع با فرمانده نیروی دریایی هند
جلالی: قبل از مطهری باید برای شفر حکم صادر کنند
ربیع‌خواه در فهرست اردوی پرسپولیس
گزارش تصویری جشنواره جهانی فیلم فجر
نجفی ۳ بر صفر، اصلاحات را بازنده کرد
درخواست تارتار قبل از تمدید قراردادش
محورهای مسدود در کشور کدامند؟
کوچ مدیران استانداری و میراث‌فرهنگی به ورزش
حل شدن 90 درصد مشکلات قاچاق
دستیار آقای خاص در آستانه هدایت الهلال
کلوپ: ما بارسلونا نیستیم
شرایط بد مالی بلای جان لیگ برتر
رقابت پرسپولیس و ذوب‌آهن برای یک رکورد
حمایت دبیرکل سازمان ملل از برجام
شفر رهبر ارکستر استقلالی ها
کاهش اقساط وام ۱۶۰ میلیونی مسکن
زیدان: به بردن بایرن فکر می‌کنیم، نه جام
اصلاح سیاست ارزی دولت تا پایان اردیبهشت
انتقاد از معطل کردن تهران به دلیل اختلافات سیاسی
عتیقه آمریکایی در تهران+عکس
عکس/ خط تولید فولکس قورباغه‌ای
جزییات پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۷
مهدی خزعلی چگونه انتشارات حیان را تصاحب کرد؟
دیدار ملی‌پوشان والیبال نشسته با رئیس جمهور
پاسخ به ۱۰ شبهه درباره کوچ از «تلگرام»
اظهارات عجیب مرد بساز بفروش در پرونده سیاه
این سریال توهین ها ادامه دارد
پارس جنوبی منحل می‌شود؟