دوشنبه 02 بهمن 1396

فارسی
logo
seraj24
کد خبر: 169957
خبر لاریجانی از قرارداد احداث دو نیروگاه اتمی جدید
رئیس مجلس گفت که قرارداد احداث دو نیروگاه اتمی جدید با همکاری روس‌ها در حال نهایی شدن است و مجموعه‌ای از این مذاکرات و سرمایه‌گذاری‌ها میان ایران و روسیه در حال انجام است.
به گزارش سراج24،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر دو روزه به مسکو در گفت‌وگو با رسانه اسپوتنیک روسیه درباره همکاری‌های ایران، روسیه و سایر کشور‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: تا جایی که من اطلاع دارم روسیه تلاش زیادی برای مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهد و در این زمینه با ایران نیز همکاری‌هایی دارد.
 
* افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه رد و بدل شده است
 
وی ادامه داد: از چندی پیش افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه رد و بدل شده است و همچنین رفت و آمد اطلاعاتی برای ضربه زدن به قاچاقیان مواد مخدر داریم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر که در مسکو برگزار شده بود، بیان داشت: از رئیس مجلس دومای روسیه در زمینه برگزاری این کنفرانس تشکر می‌کنم، اما با توجه به روال موجود در زمینه مواد مخدر حل این مشکل به راحتی نخواهد بود.
 
لاریجانی با اشاره به سخنرانی نماینده سازمان ملل در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر توضیح داد: نماینده سازمان ملل آمار عجیبی را ارائه کرد و براساس آن مشخص شد جمعیت چند میلیونی در دنیا گرفتار مواد مخدر است، اما مهم نتیجه گیری از این گزارش است.
 
وی گفت: سازمان ملل در گزارش خود عنوان کرده که منشاء اصلی مواد مخدر در افغانستان است چراکه از سال ۲۰۰۱ تاکنون حجم تولید مواد مخدر در این کشور از ۲۰۰ تن به ۹۰۰۰ تن رسیده است و سطح زیر کشت نیز از ۸ هزار هکتار به ۲۳۶ هزار هکتار گسترش یافته است.
 
* سازمان ملل موسسه مطالعاتی نیست
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین با وجود مبارزه با مواد مخدر تولید مواد مخدر در منشاء اصلی آن روبه گسترش است، خوشبختانه نماینده سازمان ملل نیز در این اجلاس به صراحت عنوان کرد که وضعیت تولید مواد مخدر به شدت روبه رشد است و باید از ارائه چنین اطلاعاتی از سوی سازمان ملل تشکر کرد، اما سوال این است که آیا سازمان ملل تنها یک موسسه مطالعاتی است.
 
لاریجانی ادامه داد: آیا سازمان ملل فقط باید مطالعه کند و اطلاعات را ارائه کند یا اینکه به عنوان مرجع بین المللی بنا دارد با مواد مخدر مبارزه واقعی داشته باشد، اما تاکنون تنها در گزارش خود به بدتر شدن وضع موجود اشاره کرده است.
 
وی به چرایی رشد تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره کرد و گفت: ناتو در کشور افغانستان که منشاء اصلی تولید مواد مخدر است، حضور ۱۶ ساله دارد و می‌دانیم بر فرودگاه‌های آنجا تسلط کامل دارد و همچنین با ۲ هدف مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان مستقر شده است، اما تاکنون هیچ کدام از اهداف آن به خصوص در زمینه مبارزه با مواد مخدر به نتیجه‌ای نرسیده است.
 
* مقصد اصلی مواد مخدر اروپاست
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقصد اصلی مواد مخدر اروپاست، عنوان کرد:، اما چرا ایران، روسیه و کشور‌های دیگر باید هزینه مبارزه با مواد مخدر را پرداخت کنند، اعتقاد دارم اگر آمریکایی‌ها یک دهم حساسیتی که امروز درباره دخالت روسیه در زمینه انتخابات خود را دارند نسبت به موضوع مبارزه با مواد مخدر داشته باشند، تاثیرگذار خواهد بود.
 
* قاچاقیان، مواد مخدر را با الاغ جابه‌جا نمی‌کنند
 
لاریجانی با اشاره به اینکه قاچاقیان، مواد مخدر را با الاغ جابه جا نمی‌کنند، اظهار داشت: قاچاقچیان ستونی برای جابه جایی مواد مخدر با کامیون دارند، اما موضوع این است که چرا آمریکایی‌ها با این مسئله مبارزه نمی‌کنند این موضوع دقیقا شبیه مشکلی است که داعش سال‌ها در سوریه ایجاد کرده بود و آن هم فروش مواد نفتی بود که جلوی چشم آمریکایی‌ها صورت می‌گرفت، اما آن‌ها واکنشی نشان نمی‌دادند.
 
وی گفت: به نظر من آمریکایی‌ها و ناتو می‌گویند که چرا آن‌ها باید برای مبارزه با مواد مخدر کاری انجام دهند، آن‌ها می‌خواهند ایران، روسیه و کشور‌های دیگر درگیر مواد مخدر باشند و آن‌ها هیچ حساسیتی نشان ندهند و در این جاست که انتظار می‌رود سازمان ملل وظیفه خود را علاوه بر بررسی و ارائه اطلاعات انجام دهد و کشور‌ها را به مبارزه با مواد مخدر اجبار کند.
 
لاریجانی با اشاره به سخنرانی‌های انتخاباتی ترامپ بیان داشت: ترامپ تلاش دارد تمام دستاورد‌های دولت اوباما را زیر سوال ببرد و همواره عنوان می‌کند که دولت گذشته آمریکا در به وجود آوردن داعش همکاری داشته است، اکنون به اسناد دروغ و راستی که سازمان سیا برای القاعده منتشر کرده است کاری ندارم، اما تعدادی از این اسناد که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها داعش را به وجود آورده اند و مخفیانه با طالبان و القاعده مذاکره می‌کنند باید رو شود تا دنیا بداند آمریکایی‌ها چه کار‌هایی می‌کنند.
 
*حلقه‌های مفقود در زمینه مبارزه با مواد مخدر تکمیل شود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه راه حل برای مبارزه با مواد مخدر پیش روی ایران و روسیه عنوان کرد: همکاری و مبارزه با مواد مخدر بین ایران، روسیه و کشور‌های دیگر باید انسجام بیشتری پیدا کند در این زمینه لازم است ارتباطات اطلاعاتی افزایش پیدا کند تا بتوان از این طریق به قاچاقیان بزرگ به مواد مخدر لطمه وارد شود و در این فضا حلقه‌های مفقود شده‌ای وجود دارد که باید تکمیل شود.
 
لاریجانی با تاکید بر نقش سازمان ملل در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: همچنین باید از سازمان ملل خواست سهم کشور‌ها را به صورت عادلانه در زمینه مبارزه با مواد مخدر مشخص کند چرا که اروپایی‌ها نمی‌توانند بگویند به دلیل فاصله زیاد با منشاء اصلی تولید مواد مخدر گامی در این زمینه برندارند و کشور‌های منطقه گرفتار مواد مخدر بمانند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر ناتو در افغانستان مسئولیت خود را در زمینه مبارزه با مواد مخدر برعهده بگیرند لابراتور‌ها را بمباران کنند و تجهیزات لازم را در نظر بگیرد بهتر می‌توان با مواد مخدر مبارزه کرد.
 
وی تاکید کرد: همچنین باید برای کشت جایگزین در افغانستان با دولت این کشور صحبت کرد درست است که منافع تروریست‌ها از مواد مخدر تامین می‌شود، اما ایران، روسیه و پاکستان می‌توانند با کمک به دولت افغانستان کشت جایگزین را فراهم کنند تا از لحاظ درآمد به کشاورزان لطمه‌ای وارد نشود.
 
لاریجانی با بیان اینکه باید به کشور‌ها فشار وارد شود تا سهم خود را در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر انجام دهند، گفت: سهم بندی کشورها، بمباران کردن قاچاقچیان و لابراتور‌های تولید هروئین و کشت جایگزین مجموعه‌ای از اقدامات است که باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر در نظر گرفت، البته با آقای لاوروف هم نظرم که این اقدامات فوری نیست و به زمان طولانی تری نیاز دارد، اما باید این نکات مطرح و ادامه پیدا کند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر این گفت: وگو به موضوع سرمایه گذاری اقتصادی روسیه در ایران اشاره کرد و گفت: ایران با دولت روسیه روابط نزدیک و بسیار راهبردی دارد و هم در زمینه مبارزه با تروریست اقداماتی بین دو کشور صورت گرفت که تاثیر آن را مشاهده کردیم.
 
وی ادامه داد: ایران در زمینه روابط راهبردی در حوزه‌های اقتصادی اولویت‌هایی دارد که در برنامه ششم توسعه به درستی توصیف شده است مثلا سرمایه گذاری در نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها، راه آهن و راه‌ها از جمله اولویت‌های ایران است.
 
لاریجانی با اشاره به ملاقات با رئیس مجلس دومای روسیه اظهار داشت: اولویت‌ها را با مسئولان روسی مطرح کردیم و شرکت‌هایی که علاقمند باشند می‌توانند در یکی از زمینه‌های ارائه شده حضور پیدا کنند البته در برخی از موارد از جمله قطعات راه آهن در حال اتمام مذاکره با روس‌ها هستیم و همچنین پروژه‌های جدیدی برای سرمایه گذاری معرفی شده است.
 
* قرارداد ساخت دو نیروگاه اتمی با روسیه رو به اتمام است
 
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قرارداد در زمینه ایجاد دو نیروگاه اتمی جدید با همکاری روس‌ها در حال نهایی شدن است، مجموعه‌ای از این مذاکرات و سرمایه گذاری‌ها بین ایران و روسیه در حال انجام است.
 
لاریجانی در پاسخ به این سوال که ایران و روسیه در زمینه مبارزه با داعش در سوریه همکاری‌های موفقیت آمیزی داشته است و اکنون این موفقیت در زمینه حل و فصل بحران‌های دیگر منطقه از جمله عراق و یمن چه تاثیری خواهد داشت، گفت: این همکاری‌ها بستگی به نقش آفرینی روسیه در حل و فصل منطقه دارد، در حال حاضر در صحنه بین المللی آمریکا نقش به سزایی ایفا نمی‌کند و برعکس نقش مخرب دارد چرا که داعش را به وجود می‌آورد و با گروه‌های تروریستی کار می‌کند.
 
وی ادامه داد: روسیه کشور قدرتمند جهانی است که این مسئولیت را برعهده گرفته است و نقش خود را در مبارزه با تروریست در سوریه به خوبی ایفا کرده است به نظر من این همکاری‌ها مثبت بوده و به دنبال آن داعش ضربه خورده است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت عراق بیان داشت: در کشور عراق ما به درخواست دولت این کشور در زمینه سرکوب کردن داعش همکاری‌هایی داشتیم بنابراین عراق مشکل مهمی در زمینه تروریسم ندارد، اما در سوریه بخش‌هایی در دست داعش است. همچنین جریان‌های تروریستی دیگر مانند جبهه‌النصره که حجم کمی هم ندارند در این کشور حضور پیدا کردند از سوی دیگر شاهد پایگاه زدن آمریکا در کشور سوریه هستیم.
 
وی با بیان اینکه تروریست‌ها از جنس مهاجرپذیر هستند و می‌توانند در جا‌های دیگر نیز مستقر شوند، عنوان کرد: باید همکاری‌ها در سوریه ادامه پیدا کند، اما در کشور یمن ۳ استان در دست القاعده است، لیبی هم چنین مشکلی دارد بنابراین روس‌ها اگر بخواهند جایگاه خود را در منطقه پیدا کنند ایران با آن‌ها برای حل و فصل این مشکلات همکاری خواهد داشت.
 
علی لاریجانی در خصوص احتمال خروج آمریکا از برجام و سناریو‌های ایران در زمینه لغو توافق بین‌المللی اظهار داشت: برجام یک توافق بین‌المللی بوده و تنها با آمریکا به توافق نرسیده‌ایم بلکه کشور‌های مهمی از اروپا، روسیه و چین طرف‌های مذاکره برای برجام بوده‌اند و این توافق پس از سال‌ها مذاکره به نتیجه رسیده است بنابراین آمریکایی‌ها فیگوری گرفته‌اند که می‌خواهند آن را لغو کنند، اما این کار به سادگی نیست.
 
وی تأکید کرد: نظر اتحادیه اروپا، چین و روسیه را در زمینه خروج یک جانبه آمریکا از برجام را می‌دانیم بنابراین مسیری که آمریکا در نظر گرفته است ساده نیست، اما من وجه سخت آن را می‌گویم، فرض کنید آمریکایی‌ها اینقدر عقل نداشته باشند و از برجام خارج شوند این سوال مطرح است که آیا به نفع‌شان است، چرا که به نظر می‌رسد کل پرستیژ آمریکا از بین خواهد رفت و همه دنیا متوجه می‌شوند که آن‌ها به هیچ توافقی اعتنا نمی‌کنند.
 
* آمریکا با خروج از برجام کشور خفیفی می‌شود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خارج شدن آمریکا از توافق آب و هوای پاریس گفت: آمریکایی‌ها در زمینه همکاری با اروپا، چین، مکزیک و کوبا نیز مسئله ایجاد کرده‌اند و به نظر می‌رسد اگر از برجام نیز خارج شوند موضع آمریکا به عنوان یک کشور معمولی خفیف خواهد شد البته مجالی برای کشور‌های دیگر جهت حضور در فضا‌های بین‌المللی ایجاد خواهد شد.
 
لاریجانی تأکید کرد: ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، مادامی که کشور‌ها به تعهدات خود عمل کنند پای برجام می‌مانیم، اما سناریو‌های مختلفی پیش رو است و ایران مسائل را به دقت بررسی می‌کند.
 
وی در پاسخ به این سوال که فرض کنید آمریکا در نهایت از برجام خارج خواهد شد، ایران چه اقدامی خواهد داشت، گفت: در ایران به چند سناریو فکر شده است و با دوستانمان نیز مشورت کرده‌ایم، شخصا نمی‌خواهم در این زمینه قضاوتی داشته باشم، ولی روی این موضوع فکر شده است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون مبارزه با اقدامات تروریستی آمریکایی در خاورمیانه توضیح داد: در این قانون اقداماتی که باید صورت گیرد لیست شده است از جمله اقدامات متقابل یعنی تحریم متقابل و صادر کردن احکام در دادگاه‌های ایران بر علیه آمریکا که این اقدامات در صورتی که در آمریکا علیه ایران صورت گیرد دنبال خواهیم کرد.
 
لاریجانی با تأکید بر اینکه توسعه توان موشکی ایران جنبه دفاعی دارد، اظهار داشت: در قانون مذکور منابعی برای گسترش تولید موشک در نظر گرفته شده است و همچنین مساعدت‌های مالی در زمینه فعالیت‌های امنیت‌بخش منطقه به خصوص نیروی قدس منطقه صورت خواهد گرفت تا آن‌ها به فعالیت خود برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه ادامه دهند.
 
وی بر افزایش فعالیت‌های اتمی و اختصاص منابعی در این زمینه نیز تأکید کرد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی ارزیابی خود را از روابط ایران و روسیه به عنوان شرکای استراتژیک ارائه کرد و گفت: به این روابط خوشبین هستم، از مواضع پوتین رئیس جمهور آمریکا در سفر به ایران مطلع شدم و در شهر سوچی روسیه با او ملاقات داشتم بنابراین ارزیابی بنده این است که همکاری‌های ما عمیق‌تر و ابعاد آن گسترش پیدا کرده است و همچنین همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور رو به رشد است و از سال‌های گذشته تا به حال گسترش بهتری پیدا کرده است.
 
علی لاریجانی در انتها در پاسخ به سوال خبرنگار رسانه اسپوتنیک در این زمینه که آیا این خبرگزاری را دنبال می‌کند یا خیر، بیان داشت: وقت پیگیری خبرگزاری‌ها را ندارم، اما دفتر خبر‌های مهم را برای من می‌آورند که گاهی از این خبرگزاری نیز اخباری به دست بنده می‌رسد.
مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

آخرین اخبار

جلسه عضو هیأت مدیره با شفر
ادعای جنجالی مارادونا درباره رونالدو
مدیران میانی کشور دغدغه بهبود کسب و کار ندارند
دست رد ساغلام به سینه بازیکن نیجریه‌ای
هشدار هواپیماهای نظامی ایران به ۲ فروند ناو جنگی بیگانه
خطر کسر امتیاز از پرسپولیس دور شد
درآمد عمومی دولت در قبوض تلفن همراه چیست؟
سرانجام سهم خواهی حزبی در شورای شهر تهران
«لیسانسه‌ها» امشب از تلویزیون می‌روند
تعویق یک دیدار لیگ برتری دیگر
سود نجومی گرانی دلار در جیب «وحید.م» و «محمد.س» ۲ دلال بزرگ
خادم: سایه تعلیق هنوز بر سر کشتی ایران است
پنالتی استقلال باید تکرار می‌شد
انصاری‌فرد: برای مسعود متاسفم
داور بازی استقلال: برای نورافکن متأسفم!
مصدومیت آقای گل سری A
شوخی رزمندگان زیر آتش خمپاره
روایت‌های ناگفته از دیدار رهبر انقلاب با مستندسازان/منشور مستند انقلاب اسلامی در چه شرایطی نوشته شد؟
گتوزو خوشحال از برد میلان
آخرین وضعیت فایل ژنتیکی خانواده جان باختگان سانچی
تلفظ درست نام سرمربی جدید تراکتور
رئیس جمهور امشب با مردم گفت‌وگو می‌کند
کامیابی‌نیا در تمرین پرسپولیس حاضر شد
گرد و غبار بازی صدرنشین لیگ یک را لغو کرد
آرسنال با اوبامیانگ به توافق نهایی رسید
لاهوتی: حجتی کمر به نابودی کشاورزان بسته است
جوانان نقش ویژه‌ای در افتخار آفرینی برای ایران اسلامی دارند
دلار ۴۶۰۰ تومانی خاطر کسی را مکدر نکرد؟
زمان آغاز رزمایش مشترک محمد رسول الله(ص) ارتش
اهمیت راهبردی فرودگاه نظامی ابوالظهور
تروریست‌ها وارد عفرین شدند
پلیس در آشوب‌های اخیر با درایت و آمادگی کامل ورود کرد
واکنش معاون ورزشی استقلال به خبر مذاکره با دژاگه
وزارت صمت تنظیم بازار برنج را بر هم زد
سردار عزیز جعفری در مراسم بزرگداشت شهدای سانچی+عکس
بهبود وضع معیشت کارگران با افزایش پلکانی حقوق
نبود مکانیسم کنترل در طرح تحول سلامت
زمان معاینات پزشکی حج ۹۷ اعلام شد
گزینه سرشناس خارجی برای هدایت سپاهان
عربستان به مزدوران آمریکای لاتین متوسل شد
حمایت انگلیس از حمله نظامی ترکیه به عفرین
برف و کولاک ۱۷ استان کشور را در نوردید
زن ستیزی، کار دست ترامپ داد
پشت پرده اغتشاشات اخیر افشا می‌شود
ارسال گزارش ناآرامی‌های اخیر به روحانی
لیگ عربستان با لالیگا تفاهم نامه همکاری امضا کرد
افشاگری درباره بیت کوین
انتقاد حکیمی پور از گزارش نجفی در صحن شورا
وزیر دادگستری: قضات فشار زیادی را متحمّل می‌شوند
ناکامی داعش در ناامن کردن بغداد
مدافع رقیب استقلال لالیگایی می‌شود
درخواست عجیب المپیاکوس از فیفا
پایش علل افزایش قیمت ارز در شبکه یک
فواید فعالیت های ورزش را بشناییم
خنثی‌کردن طرح‌های اشتغال دولتی با گرانی
آقای رئیس‌جمهور! دلار از ۴۶۰۰ تومان گذشت
ارز رسما چهارنرخی شد
زلزله ۴.۲ ریشتری در قصر شیرین
قهرمان بر لبه پرتگاه!
مدارس ما آداب معاشرت به دانش‌آموزان یاد نمی‌دهند