آیا

گرانی دلار با پرداخت یارانه ارتباط دارد؟

گرانی دلار با پرداخت یارانه ارتباط دارد؟
به گزارش سراج24، اسدالله عسگر اولادی، رئیس اتاق ایران و چین در مصاحبه با رادیو در پاسخ به این سوال که آیا حذف دلار از تجارت نفتی امکان پذیر است؟ با ذکر مقدمه ای تصریح کرد: اصولا پس از جنگ جهانی دوم که آمریکا توانست در صحنه ی اقتصادی دنیا حرف اول را بزند تقریبا توانست دلار را به همه ی کشورهای دنیا دیکته کند بطوریکه بانک های امریکا بعنوان موتمن همه ی بانک های جهانی مطرح گردید.
 
وی با بیان اینکه برای بریدن از دلار راههای مختلفی وجود دارد خاطر نشان کرد: در حال حاضر کشور چین با ثبات کامل برای تغییر سرنوشت خود کاملا ایستادگی می کند و میتوان گفت تا حدودی در کارهای داخلی تحقق این هدف موفق بوده است با این همه متاسفانه باز هم نفتی را که خریداری می کند همچنان به دلار است.
 
عسگر اولادی روس ها را با واحد پول روبل در صف دوم بریدن از دلار عنوان کرد و افزود: این کار شدنی نیست و دلیل آن بی ثباتی روبل و تثبیت دلار می باشد.رئیس اتاق ایران و چین تصریح کرد: در کشور ما نیز به منظور رهایی از اعتبار دلار قدم اول تثبیت ریال است بدین ترتیب که باید تمام قراردادهای دو جانبه ی ما براساس واحد پول خودمان(یعنی ریال) منعقد شود.
 
فعال و پیشکسوت اقتصادی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه در شرایطی که اتحادیه ی اروپا با تعریف پول واحد نتوانست در مقابل ثبات دلار ایستادگی کند،ایران چگونه می تواند در تحقق ثبات ریال موفق باشد؟ اذعان کرد: اگر اتحادیه ی اروپا نتوانست به هدف خود برسد تنها دلیلش نفوذ آمریکاست در صورتی که ما می توانیم این کار را انجام بدهیم اما باید بدانید نفوذ 40 ساله ظرف 40 سال از بین می رود لذا باید آرام آرام قدم برداریم.
 
عسگر اولادی،امکان افتتاح حساب در ایران برای شهروندان خارجی را بعنوان قدم اول به منظور تثبیت ریال عنوان کرد و افزود: در حال حاضر اگر یک فرد خارجی بخواهد در کشورمان حساب بانکی داشته باشد با دردسر های فراوانی روبرو خواهد شد اما باید ترتیبی داده شود که هر فرد خارجی پس از افتتاح حساب و تبدیل پولش به ریال بتواند همان مقداری را که به حساب خود در ایران سپرده با خود ببرد و هیچ تغییری در پولش ایجاد نشود لذا بدین صورت می توان ریال و بانک های ایرانی را در جهان موتمن ساخت.
 
رئیس اتاق ایران و چین در خصوص ارزش کاهش یافته‌ی پول کشورمان با انتقاد به دولت یازدهم تصریح کرد:افزایش نرخ دلار و کاهش ارزش پول کشور ناشی از بی برنامگی دولت بوده و من این اعتراض را به دولت،بانک مرکزی و سازمان مدیریت دارم.
 
وی اضافه کرد: در دولت یازدهم قیمت دلار 3700 تا 3500 تومان بود اما بعد نتوانست آن را نگه دارد چرا که هزینه های بی موردی را بر خود تحمیل کرد که یکی از آنها پرداخت یارانه ی 70 میلیون نفر است و هر چقدر ما فریاد زدیم که یارانه صرفا برای 20 درصد خاص است کسی نشنید.
 
منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

قیمت انواع گوشت مرغ+جدول

استمرار قاچاق گوشت در افزایش قیمت تاثیر بسزایی دارد

«واکاوی چرایی شکل گیری التهابات اقتصادی» منتشر شد+دانلود

0 نظر

ارسال نظر

capcha